Akçakoca Sürücü Kursu Olarak Sürücü adaylarımızın ehliyet alma şartlarını eksiksiz yerine getirmelerini ve kazasız bir sürüş deneyimi yaşayabilmeleri için en yüksek kalitede eğitim hizmeti sunmayı ilke edindik. Bu doğrultuda, standartlara uygun ve uygulamaya dayalı bir eğitim modeli geliştirerek sizlerle buluşturmayı hedefliyoruz.

Araç İçi Pedal Tanıtımı

Trafik Levha işaretlerinin anlamları

Aracınızın sürücü tarafında zeminde 3 adet pedal bulunmaktadır ve bunları aracın gücünü ve hızını kontrol etmek için kullanırsınız: gaz pedalı, fren pedalı ve debriyaj pedalı. Manuel vitesli araçlarda bu 3 Pedalımızı kullanmadan aracımızı hareket ettiremeyiz.  Otomatik vitesli araçlarda ise  Gaz Pedalı ve Fren Pedalı bulunmaktadır.

Gaz Pedalı

En sağda yer alan pedal gaz pedalıdır ve bu pedala basmak için her zaman sağ ayağınızı kullanmalısınız.

Gaz pedalınız tam olarak adından anlaşılan şeyi yapar – arabanızı hızlandırmak için kullandığınız pedal budur. Gaza ne kadar çok basarsanız, motor o kadar hızlı çalışır ve arabanız o kadar hızlı gider.

Gaz pedalının çok hassas bir pedal olduğunu unutmayın. Daha hızlı gitmek için ayağınızı biraz aşağı itmeniz yeterlidir, bu nedenle kontrolü elinizde tutmak için ayağınızın yerleşimi önemlidir. Sağ ayağınızın topuğunu aracın zeminine koyun ve ayağınızın ucunu kullanarak gaz pedalına hafifçe bastırın.

Fren Pedalı

Üç pedalın ortasında bulunan fren pedalı, aracınızı durdurmak için kullanılır. Pedala bastığınızda, arkanızdaki sürücüleri uyarmak için aracınızın arkasında yer alan iki fren lambası otomatik olarak yanacaktır.

Fren pedalına basmak için sağ ayağınızı kullanmalısınız. Gaz pedalı ve fren pedalı aynı anda kullanılmamalıdır. Aynı anda hem hızlanmaya hem de fren yapmaya çalışmak tehlikelidir.

 

Debriyaj Pedalı

Aracınızı daha hızlı sürerken, daha yüksek bir vitese almanız gerekir. Hız kaybetmek istediğinizde de aynı şey geçerli: arabanızı yavaşlatmak için vites küçültmeniz gerekir. Diğer pedallara nazaran Debriyaj pedalı sadece Manuel Araçlarda bulunur ve araca ilk hareketi vermekle ve vites değiştirmekle yükümlüdür.

Vites Değiştirmek İçin

Debriyaj pedalına sonuna kadar basın

Vites kolunu doğru konuma getirin

Ayağınızı yavaşça debriyaj pedalından çekerken hafifçe gaz verin

Vitesleri sadece debriyaj pedalına basılıyken değiştirebilirsiniz (bunu yapmazsanız arabanızdan korkunç bir gıcırdama sesi gelir) ve arabanızı her durdurduğunuzda debriyajı kullanmanız gerekir.

Bunun dışında ayağınızı debriyaja kesinlikle değdirmemelisiniz. Aracınızın viteste olması, aracınızın kontrolünü size verir ve debriyaj pedalına basılıysa bu aracınızın viteste olmadığı anlamına gelir.

Manuel Araç Pedalları

Otomatik Araç Pedalları

Whatsapp üzerinden mesaj at!
1